magazyn-firma

Przed firmami turystycznymi organizującymi szkolne wycieczki otwiera się niemałe pole do zarobku. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce dopłacać szkołom do wyjazdów uczniów na terenie kraju nawet 15 tys. złotych. Trzeba jednak spełnić określone warunki, dlatego warto już teraz popracować nad ofertą.

Szkolne wycieczki - program dopłat

Szkolne wycieczki to temat poruszany często na początku roku szkolnego. We wrześniu startuje pilotażowy program Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), który zakłada dofinansowanie wycieczek szkolnych. Szkoły mogą liczyć nawet na 80% dopłaty, która dla jednego wyjazdu może sięgać nawet 15 tys. złotych.

Nie jest jednak tak, że dofinansowany zostanie każdy wyjazd. Musi on spełniać programowe wymagania, o których za chwilę napiszemy więcej. Generalnie chodzi o to, by uczniowie oprócz „czasu wolnego” mieli także w swym planie muzea, miejsca pamięci narodowej, obiekty kultury, a także instytucje, które popularyzują i promują polską naukę.

Pieniądze na szkolne wycieczki

Pomysł dopłat do wycieczek szkolnych jest jednym z elementów promowanego przez rząd „Polskiego Ładu”. Tylko w tym roku, państwo na ten cel zamierza przeznaczyć 15 milionów złotych. Program nazywa się „Poznaj Polskę” i jak sugeruje nazwa, dotyczy wyłącznie krajowych wyjazdów turystycznych, trwających od jednego do trzech dni, w trakcie trwania roku szkolnego.

W opinii resortu edukacji taka forma spędzania czasu będzie nie tylko promocją kraju, ale także pomocą dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Ministerstwo chce, by program „Poznaj Polskę” był elementem nowoczesnej edukacji patriotycznej.

Warunki dopłaty do wycieczki szkolnej

I teraz najważniejsze. Aby skorzystać z tego wsparcia, masz niewiele czasu. Im szybciej przedstawisz swoją ofertę programu spełniającego warunki ministerstwa w szkole, tym lepiej. Jak wygląda cała procedura? Najpierw nauczyciel zgłasza plany związane z wycieczką do swojej dyrekcji. Ta z kolei, przekazuje taką informację dalej - do organu prowadzącego np. urzędu miasta, gminy, czy starostwa powiatowego. Tam musi zostać przygotowany tzw. formularz ogólny, który trafi do weryfikacji w ministerstwie.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Jak zarabiać na dowozach jedzenia i zakupów?

Mamy też złą wiadomość. Trzeba działać naprawdę szybko. Organy prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, mogą złożyć wniosek w tej sprawie między 6 a 30 września 2021 roku. Dofinansowanie będzie udzielane do wyczerpania środków, a decydująca będzie kolejność wpływu dokumentów.

Jak przygotować program wycieczki „Poznaj Polskę”

Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne wymogi co do programu takiej wycieczki. Jeśli jest ona jednodniowa, uczniowie muszą odwiedzić minimum dwa punkty edukacyjne. W przypadku dwudniowego wyjazdu, ich liczba rośnie do czterech. Jeśli planowany wyjazd ma potrwać trzy dni, w programie musi się znaleźć co najmniej sześć punktów edukacyjnych.

Wycieczki organizowane w ramach ministerialnej akcji „Poznaj Polskę” muszą być zrealizowane w ramach czterech obszarów tematycznych. Są to: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” oraz „Największe osiągnięcia polskiej nauki”.

Ile pieniędzy na wycieczkę szkolną?

Dofinansowanie wyjazdów ma sięgać 80% całkowitych kosztów wyjazdu włącznie z transportem, noclegiem, ubezpieczeniem, wyżywieniem, biletami wstępu itp.

W przypadku jednodniowego wyjazdu maksymalna kwota wsparcia wynosi 5 tys. złotych. W przypadku dwudniowej wyprawy to 10 tys. zł. Trzydniowy wyjazd wiąże się z dopłatą do 15 tys. złotych.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja

ZPP: Nastroje w MŚP najgorsze w historii. Jest bardzo źle

Nastroje w MŚP są najgorsze w historii, wynika z badania „Busometr ZPP” realizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.…
Nastroje w MŚP
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier