magazyn-firma

Sprawdzenie statusu odprawy granicznej pojazdu oraz złożenie zgłoszenia dewizowego – te dwie usługi uruchomiono właśnie na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)

Czym jest PUESC

Rozwój usług elektronicznych sprawia, że coraz więcej formalności możemy dopełnić łatwiej niż dotąd. Często bez konieczności opuszczania domu, czy biura. Na przykład część spraw, zamiast w Izbie Administracji Skarbowej, Urzędzie Skarbowym, czy Urzędzie Celno-Skarbowym można załatwić przez internet. Mamy na myśli dwa rozwiązania. Pierwsze, to dość popularny Elektroniczny Urząd Skarbowy (e-US). Drugim rozwiązaniem jest platforma PUESC. Poświęcimy jej za chwilę nieco więcej miejsca.

Należy wiedzieć, że podobnie jak elektroniczna skarbówka, PUESC to miejsce świadczenia konkretnych usług publicznych przez Krajową Administrację Skarbową. Jakich? Oto kilka przykładów.

CZYTAJ TAKŻE: PUESC - jak założyć konto?

Jak sprawdzić status odprawy granicznej pojazdu?

Na przełomie stycznia i lutego KAS udostępniła na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych możliwość sprawdzenia odprawy granicznej pojazdu.

Jest to usługa adresowana do przedsiębiorców, którzy wykonują lub korzystają z międzynarodowego przewozu towarów. Drugą grupą są firmy dokonujące odpraw granicznych, które wiążą się z importem lub eksportem. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą po prostu uzyskać aktualną informację o stanie odprawy granicznej swojego pojazdu.

Takie rozwiązanie będzie aktywne od momentu wjazdu samochodu na teren przejścia granicznego, aż do jego opuszczenia.

Wsparcie dla logistyki na PUESC

Dodajmy, że usługa ta nie jest obowiązkowa. Może się jednak przydać w procesie planowania międzynarodowego przewozu towarów. Zamysłem pomysłodawców było to, aby usługa stała się wsparciem dla logistyki w firmach, niezależnie od ich wielkości.

Zgłoszenie dewizowe na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych

Drugą uruchomioną usługą jest złożenie zgłoszenia dewizowego. Pozwala ona na wcześniejszą rejestrację oraz przekazanie do Krajowej Administracji Skarbowej deklaracji środków pieniężnych. Mowa o dokumencie wypełnionym wstępnie. Tak przygotowany dokument zostanie wykorzystany w czasie odprawy granicznej. Również ta usługa jest rozwiązaniem dobrowolnym, który ma ułatwić formalności związane z przekroczeniem granicy.

Jak skorzystać z usług na PUESC

Usługi są dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Można z nich korzystać zarówno na komputerze, jak również tablecie czy smartfonie. Są przygotowane w kilku wersjach językowych.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier