magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Sprawdzenie statusu odprawy granicznej pojazdu oraz złożenie zgłoszenia dewizowego – te dwie usługi uruchomiono właśnie na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)

Czym jest PUESC

Rozwój usług elektronicznych sprawia, że coraz więcej formalności możemy dopełnić łatwiej niż dotąd. Często bez konieczności opuszczania domu, czy biura. Na przykład część spraw, zamiast w Izbie Administracji Skarbowej, Urzędzie Skarbowym, czy Urzędzie Celno-Skarbowym można załatwić przez internet. Mamy na myśli dwa rozwiązania. Pierwsze, to dość popularny Elektroniczny Urząd Skarbowy (e-US). Drugim rozwiązaniem jest platforma PUESC. Poświęcimy jej za chwilę nieco więcej miejsca.

Należy wiedzieć, że podobnie jak elektroniczna skarbówka, PUESC to miejsce świadczenia konkretnych usług publicznych przez Krajową Administrację Skarbową. Jakich? Oto kilka przykładów.

CZYTAJ TAKŻE: PUESC - jak założyć konto?

Jak sprawdzić status odprawy granicznej pojazdu?

Na przełomie stycznia i lutego KAS udostępniła na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych możliwość sprawdzenia odprawy granicznej pojazdu.

Jest to usługa adresowana do przedsiębiorców, którzy wykonują lub korzystają z międzynarodowego przewozu towarów. Drugą grupą są firmy dokonujące odpraw granicznych, które wiążą się z importem lub eksportem. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą po prostu uzyskać aktualną informację o stanie odprawy granicznej swojego pojazdu.

Takie rozwiązanie będzie aktywne od momentu wjazdu samochodu na teren przejścia granicznego, aż do jego opuszczenia.

Wsparcie dla logistyki na PUESC

Dodajmy, że usługa ta nie jest obowiązkowa. Może się jednak przydać w procesie planowania międzynarodowego przewozu towarów. Zamysłem pomysłodawców było to, aby usługa stała się wsparciem dla logistyki w firmach, niezależnie od ich wielkości.

Zgłoszenie dewizowe na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych

Drugą uruchomioną usługą jest złożenie zgłoszenia dewizowego. Pozwala ona na wcześniejszą rejestrację oraz przekazanie do Krajowej Administracji Skarbowej deklaracji środków pieniężnych. Mowa o dokumencie wypełnionym wstępnie. Tak przygotowany dokument zostanie wykorzystany w czasie odprawy granicznej. Również ta usługa jest rozwiązaniem dobrowolnym, który ma ułatwić formalności związane z przekroczeniem granicy.

Jak skorzystać z usług na PUESC

Usługi są dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Można z nich korzystać zarówno na komputerze, jak również tablecie czy smartfonie. Są przygotowane w kilku wersjach językowych.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier