magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Inflacja rozgrzała się do czerwoności. Według wstępnych danych GUS w czerwcu 2022 roku wyniosła ona 15,6 %. To w połączeniu z fatalnymi danymi PMI pachnie stagflacją, czyli realizacją bardzo niebezpiecznego scenariusza dla gospodarki.

Inflacja jak w 1997 roku?

Ostatnie takie odczyty inflacji notowane były w drugiej połowie lat 90-tych. Trudno jednak jakkolwiek porównywać te dane. Wówczas w Polsce zastanawiano się, kiedy inflacja zacznie osiągać jednocyfrowy wynik. Eksperci mówili wówczas, że jesteśmy na dobrej drodze, bowiem tendencja wskazywała na wychodzenie z poważnych problemów makroekonomicznych, zapoczątkowanych trudną transformacją. Teraz sytuacja wydaje się zgoła odwrotna.

To bardzo złe wieści dla firm

W najtrudniejszej sytuacji są ci przedsiębiorcy, którzy z uwagi na ogromną konkurencję oraz specyfikę branży nie mogą sobie pozwolić na wyraźne podwyżki cen. Mowa m.in. o małych i mikrofirmach świadczących usługi w wariancie B2B. Są przedsiębiorcy, którzy mówią wprost – ceny niektórych usług muszą być utrzymane na takim samym lub zbliżonym poziomie jak w 2020 i 2021 roku.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet poważna podwyżka cen nie jest receptą na działanie w dobie inflacji. Jak przyznaje pani Agnieszka prowadząca sklep spożywczy na jednym z warszawskich osiedli – „widzę wyraźny odpływ klientów w stronę marketów i dyskontów. Ci, którzy do mnie przychodzą, chcą kupić przysłowiową sól, której właśnie zabrakło, lub coś na słodko, bo przyszli goście. Od dwóch miesięcy zamawiam mniej wędlin, napojów oraz pieczywa, które już nie rozchodzi się jak wcześniej, dotyczy to nawet ciepłych bułeczek” – przyznaje z gorzkim uśmiechem.

PMI w Polsce

Na godzinę przed publikacją danych inflacyjnych, GUS opublikował inne, katastrofalne dane. Mowa o wskaźniku PMI, pokazujący koniunkturę w polskim przemyśle. W czerwcu 2022 roku spadł do bardzo niskiego poziomu 44,4 punktów. Dodajmy, że każdy odczyt poniżej 50 punktów traktowany jest przez ekonomistów jako „recesyjny”. To pokazuje, że nastroje w biznesie pogarszają się z miesiąca na miesiąc. Dodajmy, że w maju było to 48,5 pkt. W tej sytuacji polscy przedsiębiorcy się więcej niż pewni poważnego spowolnienia, spadku liczby zamówień, oraz hamowania całej gospodarki.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest stagflacja?

Czy Polsce grozi stagflacja?

Jeżeli scenariusz recesyjny się ziści, ekonomiści zaczną mówić o bardzo niebezpiecznym zjawisku, jakim jest stagflacja. To połączenie recesji i wysokiej inflacji. Taki miks to niezwykle trudne połączenie, z którego trudno jest wyjść i które odbija się szybko na innych parametrach takich jak np. poziom bezrobocia.

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier