magazyn-firma

12 lutego zaczną obowiązywać nowe, mniej restrykcyjne obostrzenia. Rząd luzuje lockdown akurat przed Świętem Zakochanych. Niestety nie wszystkie firmy zarobią na tej decyzji.

Romantyczna randka to zazwyczaj: kino, teatr i kolacja. Branża gastronomiczna od wielu lat cieszyła się 14 lutego dużymi zyskami. Rezerwowanie stolika z wyprzedzeniem było koniecznością. W końcu, kto by nie chciał spędzić czasu w miłej atmosferze, przy pysznym jedzeniu i lampce szampana. Niestety z informacji ogłoszonych przez Mateusza Morawieckiego na pewno nie ucieszą się restauratorzy. Na razie rząd nie przewiduje otwarcia gastronomii, gdyż „nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie”.

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum piwa, czyli jak przedsiębiorcy omijają lockdown i obostrzenia

Rząd luzuje lockdown. Co będzie otwarte od 12 lutego

12 lutego to piątek. Od tego dnia przez dwa tygodnie będą otwarte:

  • hotele (z ograniczeniem obłożenia do 50%)
  • kina (z ograniczeniem 50% miejsc)
  • teatry (z ograniczeniem 50% miejsc)
  • filharmonie i opery (z ograniczeniem 50% miejsc)
  • baseny
  • korty tenisowe, boiska
  • stoki narciarskie.

Jest zgoda na uprawianie sportu na zewnątrz, co z pewnością ucieszy właścicieli stoków. Rząd dostrzegł potrzebę ruchu, mimo to branża fitness nadal podlega zamknięciu. Tak jak gastronomia. Dopuszczalne są tylko zamówienia „na wynos”. Dodatkowo względem wymienionych wyżej instytucji kultury poza obowiązkiem zachowania reżimu sanitarnego wprowadzono zakaz konsumpcji. Ponadto utrzymane zostały poprzednie ustalenia, mówiące o otwarciu galerii handlowych, galerii sztuki i muzeów.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown i pozywają Skarb Państwa

Do kina czy na film? Nieważne, część sal będzie zamknięta

Chęci i deklaracje przedstawicieli rządu to za mało. Nie każdy zainteresowany spędzi walentynki w kinie. Mimo odgórnej zgody część firm nie ma zamiaru się otwierać. Problemem są daty. Zapowiadane złagodzenia restrykcji są czasowe. Ich obowiązywanie zaplanowano na razie na 2 tygodnie. Dla niektórych sieci kinowych to za mało, aby inwestować w organizację przestrzeni, szkolenie pracowników i opracowywanie repertuaru.

Sieć kin Helios na swoim profilu w mediach społecznościowych i stronie internetowej przekazuje, że w późniejszym terminie będzie informować o swoich decyzjach. Sieć Cinema City w oświadczeniu wyjaśnia, dlaczego na razie nie planuje otwarcia. „Możliwość bezpiecznego i racjonalnego otwarcia naszych placówek wymaga bardzo dokładnego zapoznania się z nowymi rozporządzeniami i wytycznymi. To proces, który wymaga przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Wam i naszym pracownikom, ale również dostarczenia odpowiedniego repertuaru filmowego. Otwarcie kin w sytuacji możliwego ich ponownego zamknięcia z uwagi na zmienną sytuację epidemiczną, spowodowałoby nieodwracalne szkody dla wszystkich podmiotów działających na rynku” – czytamy.

Hotele największym wygranym

Skoro nie na kolację i nie do kina, to może wyjazd? Wypad do hotelu zapowiada się hitem tegorocznych walentynek. Tym bardziej, że święto zakochanych przypada w weekend. Podczas przeglądania popularnej wyszukiwarki noclegów www.booking.com coraz częściej pojawiają się informacje o wyjątkowym zainteresowaniu popularnymi miejscowościami. W przypadku Sopotu zajętych jest już ponad 70% ofert. W Toruniu to blisko 80%, z kolei w Zakopanym zostało mniej niż 10% wolnych noclegów.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe

Sprzedaż węgla. PGG zmniejsza limity dla klientów - od teraz kupisz MNIEJ!

Sprzedaż węgla przez PGG znów się komplikuje. Grupa zdecydowała o zmniejszeniu limitów dla klientów. To oznacza, że od…
sprzedaż węgla

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier