magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedsiębiorcy upominają się o pieniądze, które stracili przez rządowe obostrzenia. Pozwy trafiają już do sądów oraz Prokuratorii Generalnej, która będzie reprezentował Skarb Państwa w postępowaniu.

Brak adekwatnej pomocy ze strony państwa, pomijanie dużych grup poszkodowanych w dostępie do świadczeń, wprowadzanie restrykcji bez odpowiedniego umocowania, ograniczanie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej – to tylko niektóre zarzuty, jakie pod adresem rządu kierują przedsiębiorcy.

Jak przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown

W marcu minie rok od wprowadzenia pierwszego lockdownu. Od 20 marca 2020 roku mamy w Polsce nieustanny stan epidemii, którego skutki ponoszą wszyscy obywatele, ale to ci którzy wraz z ograniczeniami stracili możliwości zarabiania ponoszą największe ofiary. Nie tylko nie zarabiają, ale i popadają w długi. Nie ukrywają, że mają dość. Dlatego właśnie przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown.Tymczasem sądy coraz częściej przychylają się do argumentów osób prowadzących działalności gospodarcze.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Sanepid. Od poniedziałku zmasowane kontrole zbuntowanych przedsiębiorców

Przyszedł czas na rozliczenia

Prawnicy już dawno sygnalizowali, że podstawa prawna obostrzeń jest wadliwa. Problematyczną kwestią jest to, że zamrażanie gospodarki i niektórych branż odbyło się na mocy rozporządzenia, a nie ustawy. Coraz częściej Sądy Administracyjne potwierdzają to stanowisko. Uznają wskazane działania za niekonstytucyjne i uchylają kary nakładane na przedsiębiorców przez pracowników sanepidu.

Dwóch powodów, którzy złożyli pozwy przeciwko Skarbowi Państwa poszło o krok dalej. Jak ustalił Business Insider Polska, przedstawiciel centrum handlowego i właściciel siłowni domagają się odszkodowań. Żądane kwoty to suma strat i utraconych korzyści. Ich wysokość to odpowiednio: 215 000 zł i 458 000 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Zadłużenie branży HoReCa rośnie. W najtrudniejszej sytuacji drobni przedsiębiorcy

Inną taktykę przyjęło 45 firm z branży turystycznej, które postanowiły wspólnie upomnieć się o swoje prawa. Reprezentowani przez Kancelarię Dubois i Wspólnicy przedsiębiorcy na początku stycznia wystąpili z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa za szkody wywołanie wprowadzeniem zakazu prowadzenia działalności.

Z informacji Business Insider Polska wynika, że członkowie rządu są świadomi naruszenia Konstytucji.

To Cię zainteresuje

31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier