Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedsiębiorcy upominają się o pieniądze, które stracili przez rządowe obostrzenia. Pozwy trafiają już do sądów oraz Prokuratorii Generalnej, która będzie reprezentował Skarb Państwa w postępowaniu.

Brak adekwatnej pomocy ze strony państwa, pomijanie dużych grup poszkodowanych w dostępie do świadczeń, wprowadzanie restrykcji bez odpowiedniego umocowania, ograniczanie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej – to tylko niektóre zarzuty, jakie pod adresem rządu kierują przedsiębiorcy.

Jak przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown

W marcu minie rok od wprowadzenia pierwszego lockdownu. Od 20 marca 2020 roku mamy w Polsce nieustanny stan epidemii, którego skutki ponoszą wszyscy obywatele, ale to ci którzy wraz z ograniczeniami stracili możliwości zarabiania ponoszą największe ofiary. Nie tylko nie zarabiają, ale i popadają w długi. Nie ukrywają, że mają dość. Dlatego właśnie przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown.Tymczasem sądy coraz częściej przychylają się do argumentów osób prowadzących działalności gospodarcze.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Sanepid. Od poniedziałku zmasowane kontrole zbuntowanych przedsiębiorców

Przyszedł czas na rozliczenia

Prawnicy już dawno sygnalizowali, że podstawa prawna obostrzeń jest wadliwa. Problematyczną kwestią jest to, że zamrażanie gospodarki i niektórych branż odbyło się na mocy rozporządzenia, a nie ustawy. Coraz częściej Sądy Administracyjne potwierdzają to stanowisko. Uznają wskazane działania za niekonstytucyjne i uchylają kary nakładane na przedsiębiorców przez pracowników sanepidu.

Dwóch powodów, którzy złożyli pozwy przeciwko Skarbowi Państwa poszło o krok dalej. Jak ustalił Business Insider Polska, przedstawiciel centrum handlowego i właściciel siłowni domagają się odszkodowań. Żądane kwoty to suma strat i utraconych korzyści. Ich wysokość to odpowiednio: 215 000 zł i 458 000 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Zadłużenie branży HoReCa rośnie. W najtrudniejszej sytuacji drobni przedsiębiorcy

Inną taktykę przyjęło 45 firm z branży turystycznej, które postanowiły wspólnie upomnieć się o swoje prawa. Reprezentowani przez Kancelarię Dubois i Wspólnicy przedsiębiorcy na początku stycznia wystąpili z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa za szkody wywołanie wprowadzeniem zakazu prowadzenia działalności.

Z informacji Business Insider Polska wynika, że członkowie rządu są świadomi naruszenia Konstytucji.