magazyn-firma

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedsiębiorcy upominają się o pieniądze, które stracili przez rządowe obostrzenia. Pozwy trafiają już do sądów oraz Prokuratorii Generalnej, która będzie reprezentował Skarb Państwa w postępowaniu.

Brak adekwatnej pomocy ze strony państwa, pomijanie dużych grup poszkodowanych w dostępie do świadczeń, wprowadzanie restrykcji bez odpowiedniego umocowania, ograniczanie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej – to tylko niektóre zarzuty, jakie pod adresem rządu kierują przedsiębiorcy.

Jak przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown

W marcu minie rok od wprowadzenia pierwszego lockdownu. Od 20 marca 2020 roku mamy w Polsce nieustanny stan epidemii, którego skutki ponoszą wszyscy obywatele, ale to ci którzy wraz z ograniczeniami stracili możliwości zarabiania ponoszą największe ofiary. Nie tylko nie zarabiają, ale i popadają w długi. Nie ukrywają, że mają dość. Dlatego właśnie przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown.Tymczasem sądy coraz częściej przychylają się do argumentów osób prowadzących działalności gospodarcze.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Sanepid. Od poniedziałku zmasowane kontrole zbuntowanych przedsiębiorców

Przyszedł czas na rozliczenia

Prawnicy już dawno sygnalizowali, że podstawa prawna obostrzeń jest wadliwa. Problematyczną kwestią jest to, że zamrażanie gospodarki i niektórych branż odbyło się na mocy rozporządzenia, a nie ustawy. Coraz częściej Sądy Administracyjne potwierdzają to stanowisko. Uznają wskazane działania za niekonstytucyjne i uchylają kary nakładane na przedsiębiorców przez pracowników sanepidu.

Dwóch powodów, którzy złożyli pozwy przeciwko Skarbowi Państwa poszło o krok dalej. Jak ustalił Business Insider Polska, przedstawiciel centrum handlowego i właściciel siłowni domagają się odszkodowań. Żądane kwoty to suma strat i utraconych korzyści. Ich wysokość to odpowiednio: 215 000 zł i 458 000 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Zadłużenie branży HoReCa rośnie. W najtrudniejszej sytuacji drobni przedsiębiorcy

Inną taktykę przyjęło 45 firm z branży turystycznej, które postanowiły wspólnie upomnieć się o swoje prawa. Reprezentowani przez Kancelarię Dubois i Wspólnicy przedsiębiorcy na początku stycznia wystąpili z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa za szkody wywołanie wprowadzeniem zakazu prowadzenia działalności.

Z informacji Business Insider Polska wynika, że członkowie rządu są świadomi naruszenia Konstytucji.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier