magazyn-firma

Rządowy pakiet osłonowy to część Tarczy 6.0. Ma on uchronić przedsiębiorców z najbardziej poszkodowanych lockdownem branż przed utratą płynności finansowej. Na pomoc o wartości 5,1 mld zł będą składać się między innymi: zwolnienia z opłat, postojowe i dotacje.

Jak zapowiada rząd, nowe przepisy na mocy rozporządzenia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 zaczną obowiązywać już 1 lutego. Wtedy też rozpocznie się proces zbierania wniosków. Pakiet osłonowy będzie ograniczony do wybranej grupy przedsiębiorców (grupa PKD została poszerzona względem pierwotnej wersji). Dodatkowo konieczne będzie spełnienie wskazanych w przepisach warunków. Sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej nie wystarczy.

CZYTAJ TAKŻE: Małe i średnie firmy bez płynności finansowej. Winny koronawirus

Pakiet osłonowy: Jakie formy wsparcia

Dla przedsiębiorców przygotowano cztery rodzaje pomocy. Trzy z nich ma formę pieniężną. Zainteresowani otrzymają: wsparcie finansowe na wynagrodzenia dla pracowników, świadczenie postojowe, 5 tys. zł na pokrycie bieżących opłat. Ponadto będzie można ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Finansowa PFR 2.0 nie dla zbuntowanych przedsiębiorców?

Warunki otrzymania pomocy

Wypłatę na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników otrzyma każdy, kto do 31 marca 2021 r. złoży przedmiotowy wniosek. I wykaże, że w co najmniej w jednym z trzech poprzednich miesięcy, przychód z działalności był niższy o co najmniej 40 proc. względem przychodu osiągniętego w okresie porównawczym. Trzeba będzie również uzasadnić, że spadek ma związek z pandemią COVID-19. Wnioskujący otrzyma dopłatę na okres 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Środki trafią na konto w oparciu o umowę o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Sequel rządowej pomocy. Tarcza 6.0 – czy pomoże mojej firmie? – RAPORT MAGAZYNU FIRMA

Aby otrzymać tzw. postojowe także niezbędnym będzie przedstawienie wyliczeń. Spadek przychodu z działalności uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku musi wynosić co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego.

Mikro i mali przedsiębiorcy mogą liczyć na 5 tys. zł z Funduszu Pracy na pokrycie bieżących opłat. Warunkiem jest co najmniej 40 procentowy spadek przychodów w miesiącu przed złożeniem wniosku. Ważny jest także uwzględnienienie okresu porównawczego. Wsparcie jest jednorazowe.

Możliwość zwolnienia z płacenia składek na ubezpieczenie, FP, FS, FGŚP, FEP przyznano przedsiębiorcom, którzy zgłosili się jako płatnicy składek przed 1.11.2020 r. Z zastrzeżeniem, że uzyskany przez nich przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku był niższy o co najmniej 40 procent. Dane będą porównywane z tożsamym okresem. Zwolnienie będzie obejmowało okresy: od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r. albo od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier