magazyn-firma

Najpierw ograniczenie swobody prowadzenia działalność przez koronawirusa, teraz konieczność uzyskania zgody na biznesowe decyzje. Państwo wypowiada wojnę przedsiębiorcom?

Biznesowe decyzje zależne od państwa. W imię obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej na czele z Mariuszem Błaszczakiem pracuje nad przepisami dotyczącymi organizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki. Obecnie trwają konsultacje projektu, jedne z przepisów powoduje, że przedsiębiorcy będą musieli mieć zgodę państwowych organów na podejmowane biznesowe decyzje.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

W wielkim skrócie chodzi o obowiązki, jakie będą ciążyły na przedsiębiorcach w chwili zagrożenia bezpieczeństwa państwa np. wojny. Zrozumiałym jest, że w sytuacji niebezpieczeństwa wszystkie podmioty powinny współdziałać, w imię troski o wspólne dobro.

Ale przepisy są niedoprecyzowane, co słusznie budzi wątpliwości i sprzeciw przedsiębiorców. Właściciele biznesów boją się, że rząd stworzy sobie furtkę do nadmiernej ingerencji w ich sprawy. Co utrudni im działalności i doprowadzi do bankructw. lub co gorsza nieopłacalnego świadczenia usług na rzecz państwa.

Kogo dotyczy regulacja

Przede wszystkim przedsiębiorców, którzy prowadzą biznesy o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju. Wykaz nie będzie dotyczył tylko producentów broni. Obejmie też firmy telekomunikacyjne, chemiczne i wszystkie inne, które zostaną uznane za istotne.

Co do zasady umieszczenie na państwowej liście ma być dobrowolne. A za pomoc państwu w trudnej sytuacji przedsiębiorstwa te mają otrzymywać pieniężne rekompensaty.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemnica przedsiębiorstwa i selfie. Czego z FB dowiaduje się o tobie konkurencja?

Niestety jak wskazuje w swoim stanowisku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, brakuje zapisu umożliwiającego widniejącemu na liście podmiotowi żądania wykreślenia z niej. Jak zauważa organizacja „utrzymywanie w wykazie przedsiębiorcy wbrew jego woli może powodować wymierne konsekwencje finansowe”. Dlatego też, zdaniem ZPP „w przypadku odrzucenia wniosku przedsiębiorcy o skreślenie z wykazu należy przewidzieć w Projekcie możliwość uzyskania odszkodowania”.

Problematyczne biznesowe decyzje

Najwięcej kontrowersji budzi artykuł 9 projektu. Zgodnie z nim przedsiębiorca, który pojawił się w rejestrze będzie musiał uzyskać zgodę na realizację swoich decyzji biznesowych takich jak: przeniesienie siedziby czy zamknięcie linii produkcyjnej lub całego biznesu.

CZYTAJ TAKŻE: Do kiedy płacić ZUS? Do kiedy podatki? Terminarz przedsiębiorcy

Jeśli państwowy organ się na to nie zgodzi, przedsiębiorca któremu przysługuje zagwarantowana w Konstytucji swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, będzie musiał działać jak na wcześniej ustalonych warunkach. Nawet jeśli ponosi z tego tytułu straty finansowe. Brak zgody uprawnionego organu skończy się bowiem "niewywoływaniem skutków prawnych czynności prawnej".

Jak podkreślają przedsiębiorcy to absurd, który zablokuje możliwość biznesowego samostanowienia.

Przedsiębiorcy przeciwni, by biznesowe decyzje zależały od państwa

Poza zastrzeżeniami co do samego faktu pytania o zgodę, ZPP wskazuje także brak terminów, w jakich uprawniony organ miałby wydać rozstrzygającą decyzję administracyjną. Oznacza to, że zastosowanie mają terminy wskazane w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Co zdaniem ZPP jest błędem.

„Należy mieć na uwadze, że decyzje biznesowe co do zasady są podejmowane przez przedsiębiorców natychmiast, bez zbędnej zwłoki. Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga elastyczności i możliwości szybkiego dostosowywania się do panujących warunków rynkowych” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Kolejną podnoszoną kwestią jest brak jasnych przesłanej do podjęcia takiej lub innej decyzji.

„Co równie istotne, proponowany projekt ustawy nie reguluje przesłanek lub czynników, na podstawie których organ podejmuje decyzję o zgodzie bądź jej braku na dokonanie przez przedsiębiorcę czynności prawnej. Tym samym, organ będzie posiadać pełną dyskrecjonalność w kontekście podejmowania decyzji” – poskreśla ZPP.

Nie tylko wspomniany wyżej Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ma zastrzeżenia do planowanych przepisów. Jak informuje serwis money.pl także Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zgłosiła swoje uwagi.

Rząd na wojnie z przedsiębiorcami?

Omawiana propozycja to kolejny przykład sporu pomiędzy partią rządzącą a przedstawicielami biznesu. Wzajemne relacje od dawna nie są dobre. Obostrzenia spowodowane pandemią tylko pogłębiły kryzys.

Przedsiębiorcy wielokrotnie apelowali o umożliwienie im prowadzenia działalności, a tym samym zarabiania. Zwracali uwagę na ciężką sytuację i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Wszystko na próżno, bo rząd pozostawał przy swoim.

Dodatkowo parę tygodni temu media obiegła propozycja podwyższenia składek właśnie dla przedsiębiorców.

Z pewnością niedługo przekonamy się, czy obecne apele przyniosą spodziewany efekt.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika
23 11 22

Bank PEKAO S.A. z nową aplikacją dla firm. Co się zmienia?

Bank PEKAO S.A. wprowadził na rynek nową aplikację PeoBIZ. Według zapowiedzi, może skorzystać z niej każdy zarządzający firmą.…
Bank PEKAO S.A.
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier