magazyn-firma
3 min. czytania

Korzystasz z ulgi na start? Twoja emerytura będzie niższa

ulga na start
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
05 05 21

Ulga na start to zwolnienie z konieczności opłacania składek do ZUS przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia biznesu. Ale pół roku bez składek to także mniejsza emerytura.

Czym jest ulga na start

To rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców wprowadzone przez Konstytucję biznesu. Ulga na start pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pierwsze sześć miesięcy, poprzez zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna, o ile nie ma innej podstawy do jej regulowania. Skutki zwolnienia odczuje przyszła emerytura, ale o niej mało kto myśli.

Niestety ustawodawca poza możliwością nie płacenia daniny przez określony czas, nie zadbał o rekompensatę, czy dopłatę dla stawiających pierwsze kroki w biznesie. Chwila wytchnienia odbije się na wysokości późniejszego świadczenia wypłacanego z ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak założyć firmę?

Bowiem brak składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 6 miesięcy to spora obniżka późniejszego świadczenia. Emerytura przedsiębiorców wykorzystujących ulgę na start będzie więc niższa niż tych, którzy w tym czasie płacili pełne składki.

Kto może skorzystać z ulgi na start

Opisywany problem dotyczy w największym stopniu młodych, nieobytych z formalnościami i kruczkami prawnymi przedsiębiorców. Starzy wyjadacze doskonale wiedzą, że nie ma nic za darmo. A Zakład Ubezpieczeń Społecznych skrupulatnie podlicza każdy miesiąc bez składek.

CZYTAJ TAKŻE: Czy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?

Ulga na start skierowana jest do osób rozpoczynających prowadzenie pierwszej działalności oraz tych, którzy wracają do biznesu po przerwie wynoszącej co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych, czyli 5 lat. Tylko te dwie grupy mogą skorzystać z opisywanego zwolnienia.

Ulga na start to nie tylko niższa emerytura

Tak jak pisaliśmy wyżej, 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne spowoduje zmniejszenie świadczenia emerytalnego. Ale to nie wszystko, gdyż poza składką emerytalno-rentową, są jeszcze składki: chorobowa i wypadkowa. A przecież ich także się nie płaci.

Ich brak powoduje, że przedsiębiorca nie może pobierać: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, ani zasiłku macierzyńskiego. Negatywne konsekwencje odczują w szczególności kobiety w ciąży oraz osoby mające małe dzieci. Gdyż będą pozbawione wsparcia finansowego ze strony państwa gdy na przykład będą opiekowały się chorym dzieckiem. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy dojdzie do wypadku przy pracy

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS. Jak działa i kto może z niego skorzystać?

Ulga nie jest obowiązkowa

Korzystanie z ulgi na start nie jest jednak obowiązkowe. Młody przedsiębiorca jeśli chce może od początku płacić składki na ubezpieczenie w pełnym wymiarze. Ale po pierwsze mało kto wie o negatywnych konsekwencjach. A po drugie niewiele osób rozpoczynających biznesową ścieżkę kariery dysponuje dużymi środkami. Zazwyczaj każdy grosz się liczy.

Prawo skorzystania z ulgi przepada. Co oznacza, że jeśli przedsiębiorca zdecyduje się od początku opłacać wszystkie składki. Możliwość otrzymania zwolnienia będzie miał tylko, gdy znajdzie się w grupie osób powracających do prowadzenia własnego biznesu po 60 miesiącach.

Osobom, które zrezygnują z ulgi na start przysługuje jeszcze 24 miesiące preferencyjnego ZUSu. Przez 2 lata mogą płacić składki od deklarowanej kwoty. Z tym, że jej wysokość nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Możesz zapłacić połowę ZUS. Zobacz jak

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier