magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że 1 lipca uruchomiona zostanie ogólnokrajowa baza danych o nierzetelnych podmiotach. Przedsiębiorcy czekali na ten dzień od dawna. Krajowy Rejestr Zadłużonych to miejsce, w którym będzie można zweryfikować podmiot przed rozpoczęciem współpracy.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Krajowy Rejestr Zadłużonych to naprawdę bardzo potrzebne narzędzie. Szczególnie w czasach pandemii, gdy opóźnienia z płatnościami dopadają coraz więcej firm. Obecnie nie ma jednej ogólnopolskiej bazy danych, co oznacza że zainteresowana osoba musi przeszukiwać po kolei dostępne rejestry. Zadanie to wymaga bardzo dużo czasu i wytrwałości. Co skrzętnie wykorzystują oszuści.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Krajowy Rejestr Zadłużonych dostępny dla każdego

Pomysł na stworzenie KRZ pojawił się dawno. Ale realizacja projektu zajęła o wiele więcej czasu niż wstępnie przewidywano. Początkowo baza danych miała zostać udostępniona w grudniu 2020 roku. Niestety te plany spaliły na panewce. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości, odpowiedzialne za prowadzenie systemu zapewnia, że 1 lipca rejestr będzie działał.

Najważniejszymi cechami Krajowego Rejestru Zadłużonych jest jego: jawność i bezpłatność. Oznacza to, że każdy będzie mógł sprawdzić interesującą go osobę lub podmiot. Dzięki temu powinna zmniejszyć się ilość oszustw, ponieważ w łatwy sposób będzie można zweryfikować, że dana osoba nie spłaca zobowiązań. Ponadto wpis do rejestru będzie pewnym rodzajem napiętnowania. Groźba pojawienia się w ogólnopolskiej i ogólnodostępnej bazie ma powstrzymywać przed niewywiązywaniem się z zaciąganych zobowiązań.

CZYTAJ TAKŻE: Nierzetelny dłużnik. Jak uprzykrzyć mu życie?

Jak korzystać z KRZ

Wyszukiwanie w rejestrze będzie następowało po numerach: PESEL przy osobach fizycznych, a w przypadku osób prawnych – KRS. Dlatego też ta informacja będzie konieczna przy tworzeniu wpisu. Jeden z numerów wystarczy wpisać do wyszukiwarki i gotowe. Informacje o ewentualnym zadłużeniu wyszukiwanego podmiotu pojawią się na ekranie. Z Krajowego Rejestru Zadłużonych będzie mógł skorzystać każdy. Od pracodawcy, po małżonka, kontrahenta czy sąsiada.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

Podczas tworzenia przepisów dotyczących KRZ szczegółowej analizie została poddana kwestia RODO i ochrony prywatności. Jednak okazało się, że wpisany do rejestru dłużnik nie będzie mógł żądać usunięcia danych, gdyż upublicznienie informacji o nierzetelności jest zadaniem realizowanym w interesie publicznym. Interesem publicznym w tym przypadku jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu prawnego.

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier