magazyn-firma
2 min. czytania

Leasing po nowemu. Nie trzeba będzie nawet umowy

leasing
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
22 03 22

Kierowców czekają spore zmiany. Zawarcie leasingu będzie prostsze niż kiedykolwiek. Zamiast skomplikowanych, długich umów będzie wystarczał e-mail lub rozmowa telefoniczna.

Bez pisemnej umowy, a wyłącznie z potwierdzonymi warunkami leasingu. Tak już niedługo ma wyglądać możliwość korzystania z samochodów, których nie jesteśmy właścicielami. Jak donosi money.pl w nowelizacji kodeksu cywilnego znajdą się zapisy, które nie będą zmuszały do zawierania pisemnej umowy leasingu.

Ma wystarczyć potwierdzenie warunków leasingu. Forma ma być różna. Może to być chociażby e-mail albo rozmowa telefoniczna. Ważne, by dało się udowodnić, jakie konkretnie warunki były ustalone.

Umowa leasingu

Dzisiaj umowa leasingu obowiązkowo musi być zawarta na piśmie. Inaczej jest nieważna. Po nowelizacji, wystarczy, że strony ustalą między sobą warunki leasingu. W jakiej formie? Nie jest to istotne. Ważne, by dało się udowodnić, że konkretne ustalenia zapadły.

Według Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, którego cytuje money.pl, taka zmiana nie zwiększy oszustw. Wszystko z prostego powodu. I tak trzeba samochód drugiej stronie przekazać więc wtedy można potwierdzić chociażby tożsamość.

CZYTAJ TAKŻE: Uchodźcy z Ukrainy. Ilu może wchłonąć polski rynek pracy?

"Dodatkowo celem projektu jest ułatwienie zawierania umów leasingu w sytuacji stanu zagrożenia epidemiologicznego lub innej zbliżonej, która wiąże się z koniecznością zachowania dystansu społecznego oraz niejednokrotnie z obowiązkiem poddania się kwarantannie, co utrudnia dochowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności" - zauważa Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanym uzasadnieniu proponowanych zmian.

Branża leasingowa

Przedstawiciele branży leasingowej zmiany chwalą. Konieczność formy pisemnej dla leasingu jest w ich opinii anachroniczne. Mało tego. Wielu porównuje taką umowę z umową pożyczki, a przecież te zawiera się w formule dokumentowej, czyli udowodnienia, że konkretne warunki się uzgodniło.

Polski Ład i leasing

Zmiany mają też pomóc branży leasingowej, która stoi na razie na rozstaju. Wiele szkód spowodowały zapisy tzw. Polskiego Ładu, które utrudniają wykupienie bez podatku samochodu z leasingu do majątku prywatnego.
Większym problemem podnoszonym przez specjalistów z branży jest jednak brak samochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Albo leasing, albo wcale. Sprzedawcy samochodów marudzą na gotówkę

Bardzo długi czas oczekiwania na auto nie pomaga firmom leasingowym choć i tak w całym 2021 roku wyleasingowano o prawie 23 proc. więcej samochodów osobowych i dostawczych niż rok wcześniej.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w w drugiej połowie 2022 r.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier