magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą notarialne nakazy zapłaty. Co to takiego? Czy nowy instrument przyspieszy windykację?

Notarialne nakazy zapłaty – co to jest?

W myśl przyjętego przez rząd projektu ustawy o notariacie, notariusze zyskają nowe kompetencje. Będą na przykład mogli wydawać notarialne nakazy zapłaty. Zgodnie z ideą nowej ustawy, tego typu instrument będzie miał zastosowanie jedynie wobec niewątpliwych i bezspornych roszczeń. Notariusz wyda taki dokument, jeśli wierzyciel załączy do wniosku konkretne dokumenty.

Czy notarialne nakazy zapłaty zastąpią orzeczenia sądu?

Nie. Notarialny nakaz zapłaty nie zastąpi orzeczenia sądu, jednak jeśli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, wówczas będzie on stanowił tytuł egzekucyjny. „Po nadaniu mu klauzuli wykonalności, stanie się podstawą do prowadzenia egzekucji przez komornika lub inny organ egzekucyjny” – wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Kontroler lotów zawstydził przedsiębiorców. Pokazał jak powinna wyglądać windykacja należności dla firmy

Przyspieszenie postępowań sądowych

Zwolennicy takiego rozwiązania zwracają uwagę, że dzięki nowym kompetencjom notariuszy, odciążone zostaną sądy. Szczególnie jeśli mówimy o sprawach bezspornych i prostych. To powinno przyspieszyć postępowania sądowe w innych sprawach.

Po drugie. W rękach przedsiębiorców i obywateli pojawi się narzędzie do szybszego dochodzenia roszczeń. Po prostu nie będą musieli z każdą taką sprawą składać pozwu do sądu. Oczywiście skuteczność notarialnego nakazu zapłaty będzie uzależniona od woli stron.

Gdzie po nakaz zapłaty?

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w momencie wejścia nowych przepisów w życie, wniosek o wydanie notarialnego nakazu zapłaty, będzie można złożyć do dowolnego notariusza w Polsce. Jest jednak warunek – zaświadczenie, które wyda mu Minister Sprawiedliwości. To wszystko.

Warto przy tym pamiętać, że wysokość roszczeń, które będą mogły być potwierdzone nakazem od notariusza, będą ograniczone do maksymalnej kwoty 75 tys. złotych.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…
02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier