magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Mimo informacji o przypływie uchodźców do Polski są firmy, które notują odwrotny trend. - W ciągu jednego dnia straciliśmy cztery osoby – mówi jeden z przedsiębiorców. Niektórzy pracownicy z Ukrainy już zdecydowali - wracają do ojczyzny. Podają różne powody.

Pracownicy z Ukrainy – niektórzy podjęli już decyzję

Pracownicy z Ukrainy stanęli przed bardzo trudną decyzją. W czwartkowy wieczór spotkaliśmy się z Sierhijem. Pochodzi z okolic Zaporoża. Czterdziestodwuletni mężczyzna już podjął decyzję. - „Rano poinformowałem pracodawcę, że wracam na Ukrainę. Tam została moja żona i dziecko. Wolałbym, żeby to oni byli w Polsce, a ja tam. Nie umiem znaleźć sobie miejsca” – mówi. Przyznaje, że najgorsze jest to, że nie zawsze może się do nich dodzwonić. Dla jego pracodawcy to konkretny problem bowiem Sierhij jest betoniarzem-zbrojarzem, który w Polsce zdobył doświadczenie i świetnie radzi sobie z obowiązkami. To mocno deficytowy zawód. O dobrego pracownika jest bardzo trudno.

W czwartkowe popołudnie dziennikarz jednej ze stacji radiowej rozmawiał z ukraińskim kierowcą, wyjeżdżającym z Polski. Na pytanie, co dalej – odpowiada „wojsko”… Takich historii są dziś setki. Za każdą kryje się ludzka tragedia.

CZYTAJ TAKŻE: Co firma w razie potrzeby musi oddać armii?

Część specjalistów odejdzie

Nie wiadomo ilu pracowników z obecnego ok. miliona Ukraińców, legalnie pracujących w Polsce, zdecyduje się na powrót do domu. Trudno nawet szacować, bowiem dla każdej z tych osób to najprawdopodobniej najtrudniejsza decyzja w życiu.

Pracodawcy przyznają, że najgorsze jest to kiedy tracą specjalistów. - Trudno spodziewać się, że wśród uchodźców, których fala spodziewana jest w Polsce, znajdziemy kogoś idealnego w miejsce tych, którzy odchodzą – przyznają pracodawcy. . - Na sześciu zatrudnionych, czterech dziś się z nami pożegnało – informuje jeden z przedsiębiorców.

Problem pojawia się za każdym razem, kiedy z dnia na dzień odchodzą specjaliści. Rzecz jasna w obecnej sytuacji, pracodawcy ze zrozumieniem podchodzą do tych decyzji. W firmach powstaje jednak luka, trudna do wypełnienia.

Napływ uchodźców – nowi pracownicy z Ukrainy

Z drugiej strony do Polski już napływają uchodźcy. Wczoraj w Magazynie Firma pisaliśmy o tym ilu uciekinierów z Ukrainy może dziś „wchłonąć” polski rynek pracy. W pierwszej kolejności na pracę mogą liczyć osoby z fachem w ręku, z doświadczeniem, szczególnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Nie stanie się to oczywiście od razu, jednak warto pamiętać, że prawo maksymalnie upraszcza procedurę zatrudnienia uchodźców wojennych w Polsce. Kluczowe jest jednak to, by taka osoba posiadała status „uchodźcy”, czyli przeszła całą niezbędną procedurę związaną z otrzymaniem schronienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

EDIT: Jak podał w piątek rano korespondent TVN24 z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego, wśród uchodźców spotykane są głównie kobiety i dzieci. Mężczyźni, szczególnie w wieku poborowym, są zatrzymywani przez służby graniczne na terytorium Ukrainy.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier