magazyn-firma

Mimo informacji o przypływie uchodźców do Polski są firmy, które notują odwrotny trend. - W ciągu jednego dnia straciliśmy cztery osoby – mówi jeden z przedsiębiorców. Niektórzy pracownicy z Ukrainy już zdecydowali - wracają do ojczyzny. Podają różne powody.

Pracownicy z Ukrainy – niektórzy podjęli już decyzję

Pracownicy z Ukrainy stanęli przed bardzo trudną decyzją. W czwartkowy wieczór spotkaliśmy się z Sierhijem. Pochodzi z okolic Zaporoża. Czterdziestodwuletni mężczyzna już podjął decyzję. - „Rano poinformowałem pracodawcę, że wracam na Ukrainę. Tam została moja żona i dziecko. Wolałbym, żeby to oni byli w Polsce, a ja tam. Nie umiem znaleźć sobie miejsca” – mówi. Przyznaje, że najgorsze jest to, że nie zawsze może się do nich dodzwonić. Dla jego pracodawcy to konkretny problem bowiem Sierhij jest betoniarzem-zbrojarzem, który w Polsce zdobył doświadczenie i świetnie radzi sobie z obowiązkami. To mocno deficytowy zawód. O dobrego pracownika jest bardzo trudno.

W czwartkowe popołudnie dziennikarz jednej ze stacji radiowej rozmawiał z ukraińskim kierowcą, wyjeżdżającym z Polski. Na pytanie, co dalej – odpowiada „wojsko”… Takich historii są dziś setki. Za każdą kryje się ludzka tragedia.

CZYTAJ TAKŻE: Co firma w razie potrzeby musi oddać armii?

Część specjalistów odejdzie

Nie wiadomo ilu pracowników z obecnego ok. miliona Ukraińców, legalnie pracujących w Polsce, zdecyduje się na powrót do domu. Trudno nawet szacować, bowiem dla każdej z tych osób to najprawdopodobniej najtrudniejsza decyzja w życiu.

Pracodawcy przyznają, że najgorsze jest to kiedy tracą specjalistów. - Trudno spodziewać się, że wśród uchodźców, których fala spodziewana jest w Polsce, znajdziemy kogoś idealnego w miejsce tych, którzy odchodzą – przyznają pracodawcy. . - Na sześciu zatrudnionych, czterech dziś się z nami pożegnało – informuje jeden z przedsiębiorców.

Problem pojawia się za każdym razem, kiedy z dnia na dzień odchodzą specjaliści. Rzecz jasna w obecnej sytuacji, pracodawcy ze zrozumieniem podchodzą do tych decyzji. W firmach powstaje jednak luka, trudna do wypełnienia.

Napływ uchodźców – nowi pracownicy z Ukrainy

Z drugiej strony do Polski już napływają uchodźcy. Wczoraj w Magazynie Firma pisaliśmy o tym ilu uciekinierów z Ukrainy może dziś „wchłonąć” polski rynek pracy. W pierwszej kolejności na pracę mogą liczyć osoby z fachem w ręku, z doświadczeniem, szczególnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Nie stanie się to oczywiście od razu, jednak warto pamiętać, że prawo maksymalnie upraszcza procedurę zatrudnienia uchodźców wojennych w Polsce. Kluczowe jest jednak to, by taka osoba posiadała status „uchodźcy”, czyli przeszła całą niezbędną procedurę związaną z otrzymaniem schronienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

EDIT: Jak podał w piątek rano korespondent TVN24 z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego, wśród uchodźców spotykane są głównie kobiety i dzieci. Mężczyźni, szczególnie w wieku poborowym, są zatrzymywani przez służby graniczne na terytorium Ukrainy.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm

Pracownik stracił prawo jazdy – co teraz?

Prawo o ruchu drogowym coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą to wszelkiego rodzaju przewinień kierowców. Może się zdarzyć, że przykładny…
pracownik stracił prawo jazdy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier