magazyn-firma
3 min. czytania

Zatrudnienie pracownika z Białorusi. Czym jest zaproszenie?

zatrudnienie pracownika z Białorusi
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
09 06 21

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na zatrudnienie pracownika z Białorusi. Czym jest zaproszenie? Czy dzięki zaproszeniu, Białorusin łatwiej uzyska wizę w polskim konsulacie?

Zatrudnienie pracownika z Białorusi

Osoby pamiętające przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oraz falę wyjazdów Polaków do pracy w Niemczech pamiętają, jak kluczową rolę odgrywało wówczas zaproszenie od pracodawcy z RFN. Dokument otwierał wiele drzwi i stawał się obietnicą podjęcia wymarzonej pracy za Odrą.

Dziś to samo mogą powiedzieć mieszkańcy Brześcia, Grodna, Mińska czy Witebska. Zaproszenie to bardzo cenny dokument, który dla obywatela Białorusi, który ubiega się o pracę w Twojej firmie, otwiera szansę na zatrudnienie nad Wisłą. To potwierdzenie woli pracodawcy z Polski, który niniejszym, dosłownie „zaprasza” osobę spoza UE do pracy w prowadzonej przez siebie firmie.

>>> 10 niedrogich benefitów dla pracowników

Zaproszenie dla pracownika z Białorusi

Z formalnego punktu widzenia zaproszenie potwierdza także, że zapraszany cudzoziemiec posiada środki finansowe, które wystarczą na pokrycie kosztów związanych z planowanym pobytem w naszym kraju. Jak tłumaczy rządowa strona zielonalinia.gov.pl to zapraszający zobowiązuje się do pokrycia ewentualnych kosztów związanych z pobytem cudzoziemca.

Na osobie, która przesłała zaproszenie ciąży także zobowiązanie do pokrycia kosztów, które wiązałyby się z ewentualnym wydaniem oraz wykonaniem decyzji zobowiązującej z jakiegoś powodu cudzoziemca do powrotu do swojego kraju.

Zakwaterowanie i wyżywienie pracownika z Białorusi

Mówiąc o kosztach związanych z pobytem mamy na myśli koszty zakwaterowania i wyżywienia. Oczywiście po rozpoczęciu przez niego pracy, gość z zagranicy sam pracuje na zaspokojenie tych potrzeb. Ważne jest więc, by praca osoby z Białorusi rozpoczęła się możliwie najszybciej po przyjeździe. Przedłużanie formalności i momentu faktycznego rozpoczęcia pracy, może być dla pracodawcy kosztowne. Przynajmniej na początku.

Na co pozwala zaproszenie dla pracownika?

Nie warto jednak przeceniać roli zaproszenia przesłanego przyszłemu pracownikowi z Białorusi. Nie jest to bowiem dokument, który daje prawo wjazdu na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Ułatwia jednak staranie się o wizę, a to już bardzo dużo. To ona jest przepustką obcokrajowca (oprócz ważnego paszportu) do wjazdu do Polski.

Hity eksportowe Polski. Jakie produkty made in Poland zalewają świat?

Zaproszenie samo w sobie nie uprawnia także do podjęcia pracy w Polsce. Jeśli cudzoziemiec otrzymał wizę wydaną w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół (oznaczenie „02” na dokumencie), podjęcie pracy jest możliwe, jeśli zarejestrowane zostanie oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, lub w przypadku wydania posiadania stosownego zezwolenia na pracę zarobkową na terenie Polski.

Zezwolenie jednolite na podstawie zaproszenia?

Należy pamiętać o istotnym ograniczeniu dla cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski, posiadając w paszporcie wizę „02”, czyli wydaną w celu odwiedzin rodziny lub przyjaciół oraz zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy. Nie mogą oni wystąpić tzw. zezwolenia jednolitego, czyli na pobyt i pracę. Wynika to jasno z obowiązujących przepisów. Mimo tego wielu pracowników spoza UE pracuje legalnie, korzystając ze wskazanego mechanizmu.

Kto może zaprosić pracownika z Białorusi?

Zgodnie z przepisami, zapraszającym może być obywatel RP mieszkający na terytorium Polski oraz obywatel innego państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, który mieszka w naszym kraju i posiada prawo pobytu lub prawo pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej.

Może być to także cudzoziemiec, który przed wystawieniem zaproszenia legalnie i nieprzerwanie przebywał w Polsce przez minimum 5 lat i posiada zezwolenie na pobyt stały lub jest rezydentem długoterminowym Unii Europejskiej.

Zaproszenie może wystosować także osoba prawna lub jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej. Warunkiem jest jednak posiadanie przez nią siedziby w Polsce.

>>> Ulgi podatkowe w Nowym Ładzie. Problem inwestycji wśród polskich firm

Co to jest ewidencja zaproszeń

Zaproszenie cudzoziemca do pracy wymaga pewnych formalności. Osoba lub podmiot zapraszający musi wystąpić z wnioskiem o to, by zaproszenie zostało oficjalnie wpisane do ewidencji zaproszeń. Wówczas będzie ono ważne w okresie, jaki został w nim wskazany. Nie może być jednak dłuższy niż rok. Tego typu formalnościami zajmują się Urzędy Wojewódzkie, a dokładnie rzecz biorąc ich wydziały do spraw cudzoziemców.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier