magazyn-firma
2 min. czytania

Karta podatkowa bez tajemnic

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
02 03 21

Karta podatkowa to jeden z czterech sposobów rozliczania się z podatku. Z pewnością jest to forma najprostsza. Idealna dla tych, którzy mają problemy z liczeniem. Dlaczego? Ponieważ wysokość podatku w przypadku karty podatkowej jest stała.

Brak księgowości, brak comiesięcznych wielogodzinnych wyliczeń i brak konieczności składania tradycyjnych PIT-ów skutecznie przekonują podatników prowadzących działalność gospodarczą do korzystania z właśnie tej formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Niestety, jak każde rozwiązanie poza zaletami karta podatkowa ma także parę wad.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Jaki podatek przy karcie podatkowej

Wysokość zobowiązania podatkowego jest znana od samego początku i co najważniejsze nie jest uzależniona od dochodu. Podczas jej ustalania brane są pod uwagę: rodzaj działalności, liczba zatrudnianych pracowników oraz liczba mieszkańców w gminie, w której prowadzona jest działalność.

Kiedy zgłosić chęć rozliczania się kartą podatkową

Zainteresowany rozliczaniem się w ramach karty podatkowej przedsiębiorca, powinien złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności PIT-16. Formularz jest od razu wnioskiem o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Dokument należy złożyć przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Innym sposobem jest wskazanie karty podatkowej jako formy rozliczenia już we wniosku o założenie działalności do CEiDG. Ważne, by zgłoszenia dokonać przed rozpoczęciem prowadzenia biznesu. Z kolei zmiana dotychczasowej formy opodatkowania na kartę podatkową jest możliwa tylko poprzez zgłoszenie dokonane do 20 stycznia roku, w którym przedsiębiorca chce rozliczać się w ten sposób. Jest to termin nieprzekraczalny, oznacza to że po jego upływie zmiana formy opodatkowania nie będzie możliwa.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Naczelnik urzędu skarbowego w terminie miesiąca podejmuje decyzję o wydaniu zgody na korzystanie z karty podatkowej. Jeśli rozstrzygnięcie będzie pomyślne dla przedsiębiorcy, naczelnik od razu wskaże wysokość comiesięcznej daniny.

CZYTAJ TAKŻE: Kto musi zostać podatnikiem VAT

Jakie minusy ma karta podatkowa

Przepisy zawężają grupę podmiotów, które mogą rozliczać się kartą podatkową. Wykluczenie obejmuje między innymi: osoby prowadzące rolniczą działalność gospodarczą, małżonków przedsiębiorców prowadzących działalność w tym samym zakresie, wytwarzających towary opodatkowane akcyzą.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Brak powiązania wysokości podatku z osiągniętym dochodem powoduje, że nawet gdy biznes nie przynosi zysków, podatnik musi przekazywać skarbówce ustaloną przez naczelnika kwotę. A poniesionej straty nie będzie można rozliczyć nawet w następnych latach. Brak konkretnego dochodu będzie dużą przeszkodą w negocjacjach z bankiem na temat ewentualnego kredytu.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier