magazyn-firma
2 min. czytania

Kto musi zostać podatnikiem VAT

podatek
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
02 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Co do zasady przedsiębiorca może wybrać interesującą go formę opodatkowania. W niektórych jednak przypadkach przepisy nie zostawiają żadnego pola do manewru. Sprawdź, kto musi zostać podatnikiem VAT.

Kiedy rejestracja jako podatnik VAT jest obowiązkowa

Przedsiębiorca, tak jak każdy obywatel w Polsce musi płacić podatki. To w jaki sposób danina zostanie obliczona, uzależnione jest od decyzji zainteresowanego. Ale nie zawsze. Wyjątkiem od reguły dowolności są sytuacje, w których przepisy jasno wskazują jak należy postępować i jaką formę opodatkowania wybrać.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Obowiązkowi rejestracyjnemu podlegają zarówno: osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarczej, osoby prawne, jak i podmioty nie posiadające osobowości prawnej. Nie ma tu żadnych wykluczeń. Przedsiębiorca pozbawiony jest możliwości wyboru formy opodatkowania i musi zarejestrować się jako płatnik VAT, w trzech przypadkach. Pierwszy to przekroczenie 200 tys. zł wartości sprzedaży. Drugim jest sprzedaż wskazanych w ustawie o VAT produktów lub usług. A trzeci ma miejsce, gdy miejsce prowadzenia działalności lub siedziba osoby prawnej znajduje się poza terytorium RP.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Jak prawidłowo obliczyć wartość sprzedaży

To bardzo cenna umiejętność. Szczególnie w kontekście przepisów dotyczących podatku VAT. Po przekroczeniu limitu 200 tys. zł powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT. Nie w stosunku do początku roku, w którym przekroczenie nastąpiło, a do wszystkich czynności następujących po przekroczeniu.

Do wartości sprzedaży liczonej na potrzeby weryfikacji niezbędnej do rejestracji jako podatnik VAT nie wlicza się kwoty podatku. Ponadto nie bierze się pod uwagę produktów i usług:

  • podlegających wewnątrzwspólnotowej dostawie,
  • sprzedawanych wysyłkowo z terytorium kraju oraz na terytorium kraju,
  • podlegających płatnej dostawie i płatnego ich świadczenia, gdy podlegają wskazanym w przepisach zwolnieniom.

CZYTAJ TAKŻE: PIT: Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Ponadto limit 200 tys. zł dotyczy całego roku. Względem działalności zapoczątkowanej w trakcie roku, trzeba proporcjonalnie wyliczyć kwotową granicę.

Kto musi zostać podatnikiem VAT niezależnie od poziomu sprzedaży

Jak już wspomnieliśmy istnieją towary i usługi, na których zarabianie zawsze wiąże się z koniecznością rejestracji. Wszystkie produkty i profesje znajdują się w ustawie o VAT. Poniżej wymienimy te najpopularniejsze. Należą do nich towary:

  • monety
  • złom,
  • budynki, budowle,
  • nieruchomości budowlane,
  • części samochodowe i innych pojazdów,
  • sprzedawane wysyłkowo np. kosmetyki, komputery, pompy,

W grupie niemogącej skorzystać z zwolnienia znajdują się między innymi usługi: prawnicze, doradcze, jubilerskie oraz polegające na ściąganiu długów.

CZYTAJ TAKŻE: Biała lista podatników VAT – wszystko co musisz o niej wiedzieć

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier