Co do zasady przedsiębiorca może wybrać interesującą go formę opodatkowania. W niektórych jednak przypadkach przepisy nie zostawiają żadnego pola do manewru. Sprawdź, kto musi zostać podatnikiem VAT.

Kiedy rejestracja jako podatnik VAT jest obowiązkowa

Przedsiębiorca, tak jak każdy obywatel w Polsce musi płacić podatki. To w jaki sposób danina zostanie obliczona, uzależnione jest od decyzji zainteresowanego. Ale nie zawsze. Wyjątkiem od reguły dowolności są sytuacje, w których przepisy jasno wskazują jak należy postępować i jaką formę opodatkowania wybrać.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Obowiązkowi rejestracyjnemu podlegają zarówno: osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarczej, osoby prawne, jak i podmioty nie posiadające osobowości prawnej. Nie ma tu żadnych wykluczeń. Przedsiębiorca pozbawiony jest możliwości wyboru formy opodatkowania i musi zarejestrować się jako płatnik VAT, w trzech przypadkach. Pierwszy to przekroczenie 200 tys. zł wartości sprzedaży. Drugim jest sprzedaż wskazanych w ustawie o VAT produktów lub usług. A trzeci ma miejsce, gdy miejsce prowadzenia działalności lub siedziba osoby prawnej znajduje się poza terytorium RP.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Jak prawidłowo obliczyć wartość sprzedaży

To bardzo cenna umiejętność. Szczególnie w kontekście przepisów dotyczących podatku VAT. Po przekroczeniu limitu 200 tys. zł powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT. Nie w stosunku do początku roku, w którym przekroczenie nastąpiło, a do wszystkich czynności następujących po przekroczeniu.

Do wartości sprzedaży liczonej na potrzeby weryfikacji niezbędnej do rejestracji jako podatnik VAT nie wlicza się kwoty podatku. Ponadto nie bierze się pod uwagę produktów i usług:

  • podlegających wewnątrzwspólnotowej dostawie,
  • sprzedawanych wysyłkowo z terytorium kraju oraz na terytorium kraju,
  • podlegających płatnej dostawie i płatnego ich świadczenia, gdy podlegają wskazanym w przepisach zwolnieniom.

CZYTAJ TAKŻE: PIT: Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Ponadto limit 200 tys. zł dotyczy całego roku. Względem działalności zapoczątkowanej w trakcie roku, trzeba proporcjonalnie wyliczyć kwotową granicę.

Kto musi zostać podatnikiem VAT niezależnie od poziomu sprzedaży

Jak już wspomnieliśmy istnieją towary i usługi, na których zarabianie zawsze wiąże się z koniecznością rejestracji. Wszystkie produkty i profesje znajdują się w ustawie o VAT. Poniżej wymienimy te najpopularniejsze. Należą do nich towary:

  • monety
  • złom,
  • budynki, budowle,
  • nieruchomości budowlane,
  • części samochodowe i innych pojazdów,
  • sprzedawane wysyłkowo np. kosmetyki, komputery, pompy,

W grupie niemogącej skorzystać z zwolnienia znajdują się między innymi usługi: prawnicze, doradcze, jubilerskie oraz polegające na ściąganiu długów.

CZYTAJ TAKŻE: Biała lista podatników VAT – wszystko co musisz o niej wiedzieć