magazyn-firma
2 min. czytania

Kompetencje miękkie czyli jakie? Tych cech szukaj u pracownika

księgowa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wykształcenie, doświadczenie to oczywiście bardzo ważne punkty w CV. Ale nie tylko na nie powinieneś zwrócić uwagę rekrutując nową osobę do zespołu. To kompetencje miękkie pozwalają na: szybszą adaptację, łatwiejsze nawiązywanie relacji czy naukę nowych rzeczy.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Czym są kompetencje miękkie

Rekruterzy bardzo często oceniając kandydata stosują podział na kompetencje miękkie i twarde. Według popularnej klasyfikacji twardymi są wszystkie te atrybuty danej osoby, które jesteśmy w stanie zmierzyć lub potwierdzić np. dyplomem danej szkoły czy certyfikatem znajomości języka obcego na danym poziomie.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy standard w rekrutacji. Wynagrodzenia w ogłoszeniu

Z kolei kompetencje miękkie to wyróżniki niemierzalne. Należąc do nich między innymi: cechy charakteru, cechy osobowości, zdolności interpersonalne oraz inne umiejętności, które wynikają ze sposobu zachowania czy traktowania drugiego człowieka, a nie ukończonych kursów czy posiadanej wiedzy. Biorąc pod uwagę kompetencje miękkie danego kandydata można lepiej dopasować zespół czy znaleźć najbardziej odpowiednią osobę na dane stanowisko.

CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja zgodna z prawem. O co możesz zapytać, a co lepiej przemilczeć

Testy osobowościowe w czasie rekrutacji

Coraz częściej elementem rekrutacji są testy osobowościowe. Dzięki nim przyszły pracodawca poznaje kompetencje miękkie osoby aplikującej i sprawdza czy są to cechy pożądane na oferowanym stanowisku. Dlaczego? Tak jak kompetencji twardych można się nauczyć, tak sposób bycia danej osoby raczej nie ulegnie zmianie. Cicha i skromna księgowa może odnosić wiele zawodowych sukcesów, ale aktorka o tych cechach raczej nie zrobi światowej kariery. Podobnie fakt posiadania 10 lat na stanowisku sprzedawcy nie zrobi z nikogo osoby potrafiącej nawiązać kontakt z klientem i osiągającej wysokie wyniki bez nachalnego wciskania towaru.

Odkrywanie i wykorzystywanie kompetencji miękkich, którymi dysponują podwładni to również bardzo dobra umiejętność szefa.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź czy jesteś super szefem. Te 5 cech cenią pracownicy

Jakie kompetencje zaliczamy do miękkich

Najczęściej podkreślane kompetencje miękkie to: kreatywność, komunikatywność, wielozadaniowość, odporność na stres, umiejętność pracy w grupie. Ponadto: skrupulatność, terminowość, punktualność, wysoka kultura osobista. Oczywiście lista oczekiwań powinna być dostosowana do oferowanego stanowiska. Nie można jednak przy doborze nowego pracownika kierować się tylko tym. Dobry szef powinien wziąć także pod uwagę atmosferę panującą w zespole. Tak by każdy pracownik mógł rozwijać i wykorzystywać swoje najlepsze cechy bez tracenia czasu na niepotrzebne utarczki czy afery.

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier