Praca zdalna zdradza zainteresowanie grzesznymi przyjemnościami  – wynika z nowego globalnego badania zleconego przez firmę Kaspersky, w którym przeanalizowano zachowanie 8 tys. pracowników sektora MŚP. Mówiąc o możliwościach, jakie otworzyła przed nimi praca zdalna, 11% respondentów stwierdziło, że lubi pracować bez ubrania. Inne nowe nawyki wskazane przez pracowników obejmowały wylegiwanie się w łóżku w dni powszednie (36%), oglądanie kilku odcinków seriali z rzędu (23%) oraz pracę na świeżym powietrzu – w ogródku lub na balkonie (27%).

CZYTAJ TAKŻE: Oryginalne benefity pracownicze w covidowych czasach

Biuro w kuchni

Zamieniając bezpieczne biuro na kuchenny stół, który podczas globalnej pandemii stawał się często naszym nowym środowiskiem pracy, napotykaliśmy wiele trudności związanych z osiągnięciem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Według World Economic Forum zdrowie psychiczne i samopoczucie osób pracujących zdalnie w tym roku zostało wystawiona na próbę, m.in. w związku z koniecznością zapewnienia opieki nad dzieckiem czy łączności cyfrowej. Niektórzy jednak rozsmakowali się w pracy zdalnej, odkrywając grzeszne przyjemności, którym chcieliby oddawać się również po powrocie do normalności.

Abstrahując od pracy w negliżu, która nie znajduje mimo wszystko szerokiej rzeszy zwolenników, większość respondentów doceniła możliwość pracy w wygodnym ubraniu: 48% zbadanych przyzwyczaiło się do takiego funkcjonowania i chciałoby, aby stało się ono normą w przyszłości. Pracownicy cieszyli się również z wyeliminowania długich dojazdów do pracy, a co za tym idzie z możliwości budzenia się pięć minut przed rozpoczęciem pracy oraz fundowania sobie drzemki w ciągu dnia (36%).

Praca zdalna w domu

Kontynuując temat odkrytych przez pracowników zalet tzw. nowej normalności, należy wspomnieć, że 27% osób lubi pracować na zewnątrz w ogródku lub na balkonie, a 23% potrafi nawet urządzić sobie serialowy maraton podczas pracy. Pozostałe grzeszne przyjemności pracowników to dłuższe granie w gry wideo (18%), zamawianie jedzenia na wynos (16%) oraz mniej regularne branie prysznica (8%).

CZYTAJ TAKŻE: MŚP coraz słabiej ufają sobie nawzajem. Zobacz, jaki jest powód

Większa swoboda w pracy, jaką otrzymaliśmy, wiąże się wprawdzie z pewnymi korzyściami, ale wymaga również wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo cyfrowe. Aby w pełni cieszyć się możliwościami luźniejszej atmosfery podczas pracy, niezbędne jest stosowanie niezawodnych rozwiązań bezpieczeństwa na naszych urządzeniach, aby chronić naszą indywidualną prywatność.

Lockdown 2020

Marina Titowa, dyrektorka ds. marketingu produktów konsumenckich w firmie Kaspersky, powiedziała: Obecny lockdown posiada zarówno plusy, jak i minusy dla osób, które mogą pozwolić sobie na pracę zdalną. Z jednej strony, pracownicy mogą w końcu zapomnieć o wadach funkcjonowania w biurowcach i zacząć pracować w bardziej komfortowej atmosferze. Z drugiej strony, wyzwanie stanowiło utrzymanie wydajności, reorganizacja miejsca pracy oraz wyrobienie nowych nawyków. Praca z domu to większe zagrożenie dla naszej prywatności, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo cyfrowe.

Źródło: Kaspersky Lab