magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Zakaz handlu w niedziele od początku budzi wiele skrajnych emocji. Nie brak osób, którym to rozwiązanie odpowiada. W tym gronie można wymienić m.in. pracowników sklepów. Z drugiej strony, liczba negatywnie nastawionych wciąż jest znacząca. W toku toczy się gorąca dyskusja nad zmianami w ustawie.

Zakaz handlu w niedziele - co trzeba wiedzieć?

Zakaz w obecnej formie dopuszcza kilka wyjątków. W tym gronie można wskazać na przykład na tak zwane punkty pocztowe. To właśnie tę (choć nie tylko) furtkę wykorzystują sieci, które zdecydowały się na otwarcie swoich punktów w niedziele.

Skutkuje to tym, że mimo tego, że z formalnego punktu dana niedziela jest niehandlowa, to zakupy można zrobić w zaskakująco dużej liczbie sklepów w całej Polsce. Na pewno nie cieszy to pracowników, którzy chcieliby ten dzień spędzić z rodziną. Jest jednak drugie dno.

Pamiętajmy o tym, że niektóre sieci handlowe dość mocno "oberwały" za sprawą pandemii koronawirusa. Trudno dziwić się przedsiębiorcom, że chcą się odkuć, by na przykład mieć pieniądze na dalsze inwestycje. Tej opinii nie podziela jednak rząd.

Planowana nowelizacja zmierza do uszczelnienia systemu i ograniczenia liczby wyjątków, jakie na dziś dzień dopuszcza ustawa. W dużym skrócie rzecz ujmując: tylko te placówki, które czerpią ponad 50% dochodów miesięcznych z działalności pocztowej (lub innej, jakiej dotyczą wyjątki), mogłyby działać w niedziele.

Zakaz handlu w niedziele - wiele emocji na komisjach

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości bronią planowanej reformy, która zresztą wyszła z ich ugrupowania. Przeciwnego zdania są politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy twierdzą, że to właśnie zakaz handlu w niedzielę przyczynił się do upadku wielu lokalnych sklepów.

Pojawiło się też kilka opinii, by postawić na rozsądny kompromis. Mowa tu o takim zmodyfikowaniu ustawy, by w każdym miesiącu dwie niedziele były handlowe, a dwie niehandlowe. Wiele osób uważa, że to właśnie ten wariant najlepiej chronił zarówno interes pracowników, jak i właścicieli firm i konsumentów.

Podwyżka płacy minimalnej wyższa niż zakładano!

Nie wiadomo, kiedy projekt będzie głosowany w Sejmie oraz w jakim kształcie ostatecznie trafi na obrady. Bez wątpienia kolejne obostrzenia mogą być problematyczne dla przedsiębiorców. Paradoksalnie, argumentacja, jakoby zaostrzenie przepisów miało chronić pracowników, to broń obosieczna. Dlaczego?

Jeśli ich zyski zmniejszą się (a przecież to właśnie w weekendy wiele sklepów "wykręcało" najlepsze obroty), to nagle może okazać się, że konieczna będzie redukcja etatów. Jeśli połączymy to z planowaną podwyżką wynagrodzenia minimalnego do 3010 PLN brutto w 2022 roku, to sytuacja staje się o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać.

źródło: na podstawie Money.pl, opracowanie własne

 

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier